Auto riadené z invalidného vozíka

9. augusta 2016
Auto riadene z invalidneho vozika 2.jpg

Na trhu je mnoho firiem, ktoré dokážu vozíčkarom prispôsobiť riadenie tým, že dajú pedáli pod volant. Rodinná firma ZLKL z Loštic na Olomoucku v Českej republike premýšľala nad tým, ako prispôsobiť celé auto vozíčkarom a vymyslela „posunovátko“ menom Elbee.

Ono to nie je ani tak úplne auto, je to homologovaná ako ťažká štvorkolka, ale vďaka tomu ju môžete riadiť od 16 rokov s vodičským oprávnením skupiny B1. Tento projekt trval roky a stál firmu zhruba 150 miliónov korún.

Auto riadene z invalidneho vozika.jpg

Tento stroj je unikátny tým, že ponúka človeku, ktorý sa mimo vozík ťažko pohybuje, možnosť samostatnej dopravy bez pomoci s presadávaním. Akýmkoľvek vozíkom si totiž nacúva do kabíny vodiča vďaka otvárateľnej čelnej strane s automaticky výsuvnými koľajnicami. S Elbee potom dôjdete tam, kam potrebujete a zaparkujete ho „čumákom“ k chodníku, aby ste z neho bezpečne vyšli. Vozidlo môže aj na diaľnicu vďaka jeho maximálnej 80km/h rýchlosti. Pokiaľ by ste nechceli jazdiť sami, tak je možnosť doňho pridať sedadlo pre spolujazdca a ešte stále mať miesto na batožinu.

Vozidlo sa stalo populárne hlavne v cudzine a jeho produkcia je zatiaľ v počte tridsiatich vozidiel za rok. Cena vozidla je 599 000 Kč (cca 22 160eur), ale v rámci štátnych príspevkov je možné cenu znížiť.

Technické parametre:

  • Dĺžka x Šírka x Výška – 2 479mm x 1330mm x 1 725mm
  • Auto riadene z invalidneho vozika 1.jpgVáha: 400 Kg
  • Motor: Benzínový
  • Objem motoru: 300 ccm
  • Maximálny výkon: 12,5 kW
  • Priemerná spotreba: 4,5l/100 km
  • Maximálna rýchlosť: 80 km/h

 

Pozri si video:

9. augusta 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?