Iránsky prezident vyzval na privatizáciu automobiliek

2. marca 2016
SITA
Hasan ruhani iransky prezident.jpg
Iránsky prezident vyzval na privatizáciu automobiliek Foto: archívne, SITA/AP

Irán musí privatizovať svoj automobilový priemysel, aby odvetvie v súlade s vládnou stratégiou dokázalo konkurovať na globálnych trhoch.

Vyhlásil to v utorok iránsky prezident Hasán Rúhání. Domácich výrobcov vyzval, aby v záujme zvyšovania kvality spolupracovali so zahraničnými automobilkami. Automobilový priemysel je po ropnom sektore druhým najväčším odvetvím v iránskej ekonomike.

„Automobilový priemysel musí byť úplne sprivatizovaný, musí byť konkurencieschopný,“ povedal Rúhaní v prejave na medzinárodnej konferencii o automobilovom priemysle. Iránsky štát v súčasnosti kontroluje zhruba polovicu domáceho automobilového sektora. K presadeniu modernizačných plánov môžu Rúhánímu pomôcť výsledky piatkových parlamentných volieb, v ktorých prezidentovi spojenci upevnili svoje pozície.

Januárová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami o iránskom jadrovom programe viedla k zrušeniu medzinárodných sankcií proti islamskej republike a otvorila zahraničným investorom vstup do tamojšej ekonomiky. Jedným z najatraktívnejších sektorov je rozsiahly, avšak zastaraný automobilový priemysel. Francúzska skupina PSA Peugeot Citroen sa už v januári dohodla na vytvorení spoločného podniku s najväčším iránskym výrobcom automobilov Iran Khodro. Predošlú spoluprácu firiem v roku 2012 prerušilo zavedenie medzinárodných sankcií.

2. marca 2016

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?