Nemecká pošta už dávno jazdí na zelenej vlne

21. októbra 2016
Posta a.jpg
www.facebook.com

Nemecká pošta sa vydala tak trochu vlastnou cestou, keď sa rozhodla nahradzovať svoje spaľovacie vozidlá tými elektrickými vlastného návrhu a konštrukcie. Dokonca oznámila, že svoje vozidlá s označením Streetscooter bude predávať aj tretím stranám.

Posta b.jpg

Toto vozidlo vzniklo v spolupráci Nemeckej pošty s firmou RWTH Aachen. Najprv bol vytvorený koncept, ktorý sa testoval v päťdesiatich kusoch. Vozidlo sa osvedčilo natoľko, že sa Nemecká pošta rozhodla kúpiť balík akcii firmy, ktorú založila univerzita RWTH Aachen a začala s výrobou pre vlastnú potrebu.

Vďaka tomu bola už nahradená tisícka aut jazdiacich pre poštu a postupne sa navyšuje produkcia na päť tisíc vozidiel ročne. Zároveň bolo oznámené, že sa vozidlo bude predávať aj tretím stranám, čo pobúrilo Volkswagen. Jeho predseda predstavenstva Matthias Müller sa vyjadril v zmysle, že „je veľmi nahnevaný“ a dúfa, že sa mu ešte podarí strčiť nohu do zavárajúcich sa dverí. Vraj nechápe, prečo sa na automobilku Nemecká pošta neobrátila, keď vhodný model hľadala.

Posta c.jpg

Poďme sa pozrieť, čím je toto auto tak zaujímavé. Pod jeho kapotou je elektromotor s výkonom 30 kW (prípadne 45 kW), ktorý dosahuje maximálnu rýchlosť 85 km/h. Dojazd tohto pracanta s Li-On akumulátormi je asi 80 km. Dobitie na 80% kapacity batérie trvá štyri hodiny a plné dobitie potom hodín sedem.

U tohto vozidla sa počíta so životnosťou 16 rokov pri prevádzke šesť dní v týždni a desať hodín denne. Dvere boli spočítané na 200 otvorení a zatvorení. Vozidlo je veľmi jednoduché a ľahké, pretože váži len 1495 kg. Jeho cena by údajne mala byť asi 5 000eur. Bude to znamenať revolúciu?

 

Pozri si video:

21. októbra 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?