Sú vozidlá, ktoré nepotrebujú reklamu. Týmito slovami začína prezentácia na V3S Praga. Poznáte ju?

12. apríla 2016
Praga v3s vetrieska.png
Vojenský trojnápravový špeciál - V3S Praga www.youtube.com

Praga V3S je terénne nákladné vozidlo (vojenský trojnápravový špeciál, ľudovo nazývaný „vétrieska“), ktoré sa začalo vyrábať v roku 1953. Pamätá si ho každý, kto sa zúčastnil povinnej vojenskej služby. Svoje využitie našlo i mimo armády. O jej kvalitách niet pochýb.

Praga V3S bola určená najmä pre armádu. Vozidlo sa vyrábalo až do 80. rokov 20. storočia. Svojou konštrukciou patrila Praga V3S k najlepším terénnym nákladným vozidlám svojej doby. Vďaka originálnej konštrukcii nápravových prevodoviek – nápravy sú umiestnené vysoko nad osou otáčania kolies, má veľkú svetlosť podvozku aj pri relatívne malom priemere kolies. Z toho dôvodu bola v teréne veľmi využívaná. Tam, kde väčšina podobných vozidiel končila, „vétrieska“ začínala. Jej konštrukcia sa stala základom aj pre iné vozidlá.

Vétriesku môžeme vidieť ešte aj v dnešnej dobe. Je veľmi vyhľadávaná a využívaná najmä v lese na prevoz dreva. Vďaka svojim skvelým vlastnostiam zvláda terén aj plne naložená materiálom. Pozrite si dobové videá pod článkom, kde sa o vlastnostiach V3S dozviete ešte viac. Bola lepšia ako konkurencia? Jednoznačne áno.

Sú vozidlá, ktoré nepotrebujú reklamu – súhlasíte, že sem patrí aj spomenutá Praga V3S?

Pozri si video:

 

Ďalšie video:

12. apríla 2016

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?